Qigong pro začátečníky

Qigong („čikung”) je starobylé čínské harmonizační, energetizační a zdravotní cvičení s tisíciletou tradicí.

qigong

Qigong („čikung”) je starobylé čínské harmonizační, energetizační a zdravotní cvičení s tisíciletou tradicí.

Qigong je také nazýván cvičením dlouhověkosti, protože vede praktikující k rovnováze těla a mysli, harmonii v těle, fyzickému a psychickému uvolnění a zdraví. 

Jedná se o soubor cviků a statických pozic, který odbourává stres, dodává novou energii, příznivě působí proti bolestem zad a kloubů, zlepšuje látkovou výměnu a imunitu. Qigong mohou provozovat všichni bez rozdílu věku a fyzické kondice, vždy lze najít vhodné cvičení.

V kurzu se naučíme základní principy práce s energií, jak ji doplnit do systému, dále základní pozice z Zhan Zhuan Gongu a jednoduchou sestavu, kterou si účastníci budou moci cvičit doma.

Pro všechny stupně pokročilosti, kurz je vhodný i pro začátečníky. Petra Cempírková

Taiji a qigongu se věnuji od roku 2002. Od začátku mě fascinovala síla spočívající v jemnosti, plynulé ladné pohyby a vnitřní přesah cvičení. Po pár měsících cvičení jsem vnímala změny ve fyzickém těle i v psychice. Byla jsem klidnější, zmizely bolesti hlavy a zad, dokázala jsem se lépe soustředit a moje tělo bylo volnější, pružnější. 

Postupně se přirozeně přidávaly další oblasti, které cvičení doplnily a prohloubily. Můj zájem se rozšiřoval o shiatsu, feng shui, reiki, meditace. Z pouhého cvičení se tak stal způsob života, moje každodenní součást prolínající se každým okamžikem.

Taiji jsem se učila a stále učím u Jana Pletánka a Françoise Hainryho, kteří jsou žáky mistra You Xuan De a Erla Montaigue. Inspiraci jsem čerpala také při pobytu v Číně v roce 2010.

Jsem ráda, že můžu něco z toho zprostředkovat i vám, a mám radost, když lidé po lekci odcházejí usměvaví, osvěžení a odhodlaní vstříc každodenním dobrodružstvím. Těším se také na vás.