Hatha jóga pro (a nejen) začátečníky

Tento kurz spojuje klasickou hatha jógu působící blahodárně na lidské tělo a organismus s prvky terapeutického konceptu Spirální dynamika.

Bara

 Spirální dynamika vychází ze skutečnosti, že vše v lidském těle je anatomicky vyvinuto na vlně spirály. V ásanách s ohledem na spirály uvnitř svalových řetězců praxi zjednodušujeme, nejdeme “hlavou proti zdi”, což ovšem neznamená, že se jedná o lekce pouze relaxační, naopak. 

Pomalé tempo, výdrže v pozicích a práce s dechem přispívají k vědomému, silnému a zdravému tělu. Důraz je v lekcích kladen na dech. Každá lekce je zahájena úvodním zklidněním a jemným protažením s pomocí bolsteru a jógového popruhu, rovněž závěr patří hluboké řízené relaxaci. 

Nedílnou součástí lekcí jsou jógové pomůcky, díky kterým mohou plnohodnotně cvičit také méně flexibilní studenti. 

Bára Haráčová

Jógu jsem začala cvičit asi před osmi lety s cílem dosáhnout větší fyzické flexibility. Postupně se však přede mnou otevírala nádherná cesta a já jsem začala stále víc vnímat, že by byla ohromná škoda omezit se pouze na fyzické cvičení. Jóga pro mne představuje způsob, jakým žijeme a smýšlíme, jak se svou činností zapojujeme do okolního dění, jak se chováme nejen k okolí, ale také k sobě samotným.

Z rychlejších stylů jógy jsem postupem času přešla k pomalé hatha józe, jin józe a hlubokým řízeným relaxacím. Pomalé tempo nám dává možnost tělo vnímat, uvědomovat si vnitřní pocity, umožňuje dechu plně tělem proudit, a během výdrže postupně s tělem v pozici pracovat, což mne na józe velmi baví. Mé poslední dokončené studium jógy představovalo hatha jógu obohacenou o prvky terapeutického konceptu Spirální dynamika, které dnes již neodmyslitelně do mých lekcí patří